Головна » Статті » Мої статті

Увага – Туберкульоз.

За 2011 рік по району зареєстровано 25 вперше діагностованих випадків туберкульозу, що хоч і менше рівня 2010 року, коли було виявлено 31 випадок, але районний показник захворюваності  53,1 випадок на 100  тисяч населення залишається вище середньо обласного показника 47,4 випадка на 100  тисяч населення.. Серед вперше  діагностованого туберкульозу в 17 осіб  встановлено виділення в навколишнє середовище збудника мікобактерій туберкульозу, а це 70,8% виявлених хворих. З деструкцією легеневої тканини було 15 осіб (60%), тобто захворювання виявлялося на пізніх стадіях, коли йде вже розпад легеневої тканини і лікування потребує набагато більше часу та коштів.

Захворюваність на туберкульоз виявлявся  як серед міського так і сільського  населення, суттєво не відрізнявся, що  свідчить про наявність епідпроцесу як в місті, так і в селі.  І якщо раніше найвища захворюваність реєструвалась серед осіб старшого віку та пенсіонерів, то в 2011 році – захворілі виявлялися серед всіх вікових груп  та  було вперше зареєстровано  випадок захворювання  1дитини в віці 11 років (показник на 100 тисяч  дитячого населення складає 15,6 випадки на 100 тисяч населення), яка  проживає   в сільській місцевості,виявлена при звертанні за медичною допомогою. По вікових групах захворіли в  віці 20-29 років– 4 особи(16,7%), 30-39 років – 6 осіб (25%),40-49 років – 3 особи (12,5%),50-59 років –5 осіб(20,8%),60 і старше – 5 осіб (20,8%).

 Із числа захворілих непрацюючих осіб  було 18 (66%), пенсіонерів – 5 (20%), працюючих лише 1 (4,1%).Тобто, має місце ріст захворюваності серед непрацюючих осіб молодого працездатного віку.

Нажаль ,серед населення побутує думка, що ні я, ні мої близькі захворіти на туберкульоз не можуть, навіть якщо є безпосередній контакт із хворим. І тому при наявності підозри на захворювання при флюорографічному обстеженні до-обстежуватися не поспішають, втрачаючи дорогоцінний час. Легенева тканина не має нервових закінчень, ось чому хворий не відчуває болю, а такі симптоми як стомлюваність, погане самопочуття, слабкість, поганий сон, погіршення апетиту, спітнілість здебільшого мало кого насторожує і навіть наявність невеликого кашлю люди не пов’язують з захворюванням на туберкульоз. Слід знати, що  перебіг туберкульозу на ранніх стадіях клінічно майже не проявляється, а коли є яскраві клінічні прояви (кашель зі слідами крові, підвищення температури тіла, зниження маси тіла), то вже, як правило,є і деструкція легеневої тканини.

 За 2 місяці  2012 року вже зареєстровано 6 вперше діагностованих випадків захворювання  на туберкульоз, що складає 12,7 випадків на 100 тисяч населення, районний показник  вдвічі  перевищує середньообласний показник 6,7 випадків на 100 тисяч населення. Серед захворілих у 3 осіб діагноз підтверджено бактеріологічно,  тобто  50 % захворілих виділяють мікобактерії туберкульозу. Випадків захворювання серед сільського населення – 5, серед міського – 1; не працюючих – 4 осіб, 1 пенсіонер та 1 працюючий,

        Джерела туберкульозної інфекції, нажаль, в нашому районі є,станом на 01.03.2012 року на обліку, як особи,що виділяють збудника туберкульозу  знаходиться 32 хворих, а враховуючи, що шлях передачі повітряно-крапельний та контактний, і збудник захворювання в навколишньому середовищі досить стійкий (життєздатність мікобактерій туберкульозу у висохлому стані з пилом зберігається до 3-х  місяців, на тротуарі  в  харкотинні - на протязі місяця; у ґрунті, воді, в вологих та темних приміщеннях, на підлозі, стінах, предметах - півроку) , тому  в групі ризику фактично є всі, так як хворі хоч і лікуються в стаціонарі ,але час від часу переривають лікування, навідуючись додому, а в 2011 році на 5 осіб,що категорично відмовлялися від лікування навіть матеріали направлялися до суду про примусову госпіталізацію.

 Фактором передачі можуть служити  і предмети побуту, в т.ч. посуд, білизна, книги, іграшки, забруднені мікобактеріями, інфікований пил. Збудник може потрапити в організм з інфікованими продуктами харчування – сирим молоком від хворих тварин і молочними продуктами.

Тому велике значення має своєчасність виявлення хворих. При флюорографічних обстеженнях виявляється більша частина захворілих, так  в 2011 році із 25 вперше виявлених хворих на туберкульоз 16 (66%) виявлено при флюорографічному обстеженні, а 9 – при звертанні за медичною допомогою.До обстежилися виявлені особи, нажаль ,із значним запізненням, що привело до наявності деструкцій.    Ось чому хочеться звернути увагу на необхідність щороку проходити флюорографічне медичне обстеження та при показах здійснювати в короткі терміни дообстеження особами з рентгенпозитивною динамікою; з цією ж метою проводиться і проведення мікроскопії мокротиння  від тривалокашляючих осіб та хворих з легеневою патологією.

Своєчасне  виявлення захворювання на туберкульоз дозволить ефективно його пролікувати та не перевести в хронічну форму. В сільських населених пунктах нажаль  залишається значний прошарок осіб, які 2 і більше роки флюорографічно не обстежувались та які можуть бути хворими самі про те не знаючи, особливо якщо мають контакт з  хворими на туберкульоз. А контакт може бути і в маршрутці, і в магазині, і на ринку та інше.

Іншим важливим методом раннього виявлення туберкульозу є туберкулінодіагностика. І хоч охоплення туберкулінодіагностикою за 2011 рік  по району становить 99,6% дитячого населення, але є поодинокі батьки, які відмовляються від проведення реакції Манту своїм дітям. Внутрішньошкірна проба з туберкуліном не є щепленням, а позитивні результати її проведення свідчать про наявність контакту з туберкульозною паличкою, вона виявляє як інфекційну, так і післявакцинальну алергію. Тому систематичне проведення дітям і підліткам внутрішньошкірних туберкулінових проб з метою встановлення первинного інфікування необхідне для з’ясування етіології позитивної реакції. І якщо є яскрава реакція на туберкулін, коли є інфільтрат, набряклість досягає 17-20 мм в діаметрі, все це може вказувати на прихований легеневий або ж поза легеневий процес, тобто, на так звані безлокальні прояви туберкульозу. У цих випадках рентгенівський знімок і клінічні симптоми ще не вказують на ознаки туберкульозу та на місце його розташування, а проба Манту вже сигналізує про необхідність уваги до пацієнта, профілактичного лікування та спостереження його лікарем-фтизіатром. І тому, якщо дитину направили на консультацію до фтізіатра, батьки зобов’язані проконсультувати   дитину в лікаря та виконувати його призначення. Слід пам’ятати, що ускладненнями у дитини може бути туберкульозний менінгіт та сепсис, який може закінчитися летально.      

В нашому районі, як і в Україні, в 2011 році мали місце перебої з забезпеченням БЦЖ вакцини. Зараз вакцина БЦЖ для вакцинації не щеплених дітей та ревакцинації підлягаючих дітей 7 річного віку є в наявності, тому не вакцинованих дітей слід терміново щепити. Щеплення БЦЖ новонародженим до 2-х місячного віку здійснюється без постановки реакції Манту, після 2-х місячного віку – лише по результатах реакції Манту за призначенням лікаря.

Згідно Закону України «Про боротьбу із захворюванням на туберкульоз» в розділі ІІІ Захист населення від захворювання на туберкульоз статтею 8 передбачено проведення як дорослим, так і дітям та підліткам обов’язкових профілактичних медичних оглядів на туберкульоз, що включає в себе проведення дітям та підліткам туберкулінодіагностики  та флюорографічне обстеження, згідно плану ФОГК на 2012 рік дітей 14, 15, 16, 17 років. Статтею 9 цього ж Закону визначено, що профілактичні щеплення проти туберкульозу є обов’язковими та проводяться безкоштовно, статтею ж 10 передбачено здійснення протитуберкульозних заходів під час оформлення та прийняття дітей та підлітків до дитячих навчальних оздоровчих та інших дитячих закладів, тобто при необстежені вашої дитини на туберкульоз – в організовані дитячі заклади її можуть не прийняти.

На законодавчому рівні врегульовано проведення профілактичних заходів, направлених на зниження рівня захворюваності на туберкульоз.

На превеликий жаль є ще люди, які не обстежуються флюорографічно, та поодинокі батьки, які відмовляються від проведення своїй дитині проби Манту, щеплення БЦЖ, не зовсім усвідомлюючи, що тим самим наражають себе, свою дитину та оточуючих на небезпеку. Згідно інформації  Ізяславської ЦРЛ по району не було зареєстровано жодного ускладнення після проведеної реакції Манту.

Опосередкований  контакт з мікобактеріями туберкульозу людина, в т. ч. дитина може отримати будь-де, а отже і інфікуватися при цьому, і якщо захисних титрів антитіл не матиме – захворіє. То ж чи не краще попередити появу захворювання, його своєчасне виявлення, ефективне лікування, ніж виявлення туберкульозу вже за наявності клінічних проявів та з деструкцією легеневої тканини, тим більше, що в районі виявляються хворі з мультирезистентним  збудником туберкульозу,  який не чутливий чи малочутливий до антибактеріальних препаратів і лікувати таке захворювання надзвичайно складно. То ж чи потрібно так ризикувати?

Міський та сільські голови, керівники закладів, організацій, підприємств, сільських та фермерських господарств мають пройти флюорографічне обстеження самі та забезпечити обстеження працівників для можливості своєчасного виявлення хворих на туберкульоз.

Тож будьте здорові!

 

Лікар-епідеміолог                                                 Заморська Т. О.
Категорія: Мої статті | Додав: ses (08.05.2012)
Переглядів: 484 | Теги: туберкульоз