Головна » Статті » Мої статті

Гриби. Не тільки смачно, а й небезпечно
Попри те, що про отруєння грибами пишуть і говорять часто й багато, щороку в нашій країні дві-три тисячі людей потрапляють до лікарень. До 10% отруєних лікарям врятувати не вдається. Третина з них – діти у віці від двох до п’ятнадцяти років.
Незважаючи на те, що в грибах багато корисних речовин, їх не можна зараховувати до дієтичних страв, оскільки перетравлення хітину потребує напруження залоз шлунково-кишкового тракту. З цієї ж причини не варто давати їх дітям до семи років ні в якому вигляді.
           Відомі прикмети, що нібито дозволяють визначити небезпечність грибів, – переважно помилкові. Вважається, що срібна ложка втрачає блиск у воді, в якій варилися отруйні гриби. Це не так. Срібло взаємодіє з амінокислотами, наявними як у їстівних, так і в отруйних грибах. Дуже поширена думка, нібито головка цибулі або часнику темніє при наявності отруйних грибів, але колір цибулі змінюється під впливом ферменту тирозину, який міститься як у хороших, так і в поганих особинах.
            І найголовніша помилка – у разі отруєння грибами потрібно випити горілки з сіллю. Це категорично не рекомендується, оскільки алкоголь посилює всмоктування токсинів у кров і може звести нанівець подальші зусилля лікарів. З цієї ж причини сумнівними грибами краще не закушувати під час алкогольного застілля.
            Кожному відомо, якого лиха може накоїти навіть один-однісінький отруйний гриб, що випадково опинився серед сотень їстівних. При його вживанні в організмі людини можуть виникнути такі ускладнення, проти яких і сучасна медицина безсила.
Тому кожен повинен пам’ятати, що збирати гриби можна тільки у тому випадку, коли добре знаєш їх характерні особливості: зовнішній вигляд, колір, запах. Якщо виникає навіть незначний сумнів, ліпше залишити гриб у лісі.
Не збирайте гриби:
- якщо не впевнені, що знаєте їх – якими б апетитними вони не здавалися;
- поблизу транспортних магістралей, на промислових пустирях, колишніх смітниках, в хімічно та радіаційно небезпечних зонах;
- невідомі, особливо з циліндричною ніжкою, в основі якої є потовщення «бульба», оточене оболонкою;
- з ушкодженою ніжкою, старих, в’ялих, червивих або ослизлих;
- ніколи не збирайте пластинчасті гриби, отруйні гриби маскуються під них;
- «шампіньйони» та «печериці», в яких пластинки нижньої поверхні капелюшка гриба білого кольору.

         Не порівнюйте зібрані чи придбані гриби із зображеннями в різних довідниках – вони не завжди відповідають дійсності.
         Не куштуйте сирі гриби на смак.
         Ще раз перевірте вдома гриби, особливо ті, які збирали діти. Усі сумнівні – викидайте.
         Нижню частину ніжки гриба, що забруднена грунтом – викидайте.
Гриби промийте, у маслюків та мокрух зніміть з капелюшка слизьку плівку. Гриби підлягають кулінарній обробці тільки в день збору, і не пізніше. Інакше в них утворюється трупна отрута. При обробці кип’ятіть гриби 7-10 хвилин у воді, після чого відвар злийте. Лише тоді гриби можна варити або смажити.
Обов’язково вимочуйте або відварюйте умовно їстівні гриби, що використовують для соління – грузді, вовнянки та інші, котрі містять молочний сік, тим самим позбудетесь гірких речовин, які уражають слизову оболонку шлунку.
         Суворо дотримуйтеся правил консервування грибів. Неправильно приготовлені консервовані гриби можуть викликати дуже важке захворювання – ботулізм.
         Якщо вже трапилася біда і ви відчуваєте себе погано або відмітили підозрілі ознаки у своїх близьких викличте «Швидку медичну допомогу». Одночасно, не очікуючи її прибуття, негайно промийте шлунок потерпілого: дайте йому випити 5 - 6 склянок кип’яченої води або блідо-рожевого розчину марганцівки; викликати блювоту (допоможе натиснення пальцем на корінь язика); коли промивні води стануть чистими, дайте йому активоване вугілля (1 пігулка на 10 кілограмів ваги). Після надання першої допомоги: дайте випити потерпілому міцний чай, каву, або злегка підсолену воду, відновіть тим самим водно-сольовий баланс; покладіть на живіт і до ніг потерпілого грілки для полегшення його стану. З’ясуйте, хто вживав разом із постраждалим гриби, проведіть профілактичні заходи.
         І в жодному випадку не можна займатися самолікуванням, потрібно негайно їхати в лікарню! Від того, наскільки швидко провести очищення організму, залежить результат лікування.
 
Завідуюча санітарно-гігієнічним відділом
Ізяславської райсанепідстанції                                                В.Г. Яковчук
Категорія: Мої статті | Додав: ses (02.10.2012)
Переглядів: 332